Fatih Sultan KAR

RİZE’NİN NOSTALJİK DEĞERİ TURİST OTEL VE HATIRALAR

 • 0
 • 0
 • 3415
Yazı Boyutu

Rize ilini ziyaret eden insanların konaklayacağı, seçkin toplantıların etkinliklerin yapılabileceği bir otelin olmaması Eski Başbakan Ahmet Mesut Yılmaz’ın amcası Yusuf İzzet Akçal’ı üzmekteydi. 14 Mayıs 1950 tarihinde Rize Milletvekili seçilen Akçal’ın ilk girişimlerinden biri de Rize iline Turistik bir otel kazandırmak yönünde girişimde bulunmak olur.

Rize'den Yükselen Değer: Turist Otel

Rize Milletvekili Yusuf İzzet Akçal’ın girişimiyle Vakıflar Genel Müdürlüğü İnşaat Dairesi Müdürü Y. Mimar Faruk Geçen, beraberlerinde Vakıflar Genel Müdürlüğü mimarlarından Y. Mimar Bedri Keten ve Y. Mimar Dündar Eğilmez Rize’ye inceleme yapmaya gönderilir. Askerlik Şubesinin bulunduğu yerde Vakıflar Genel Müdürlüğün tarafından turistik bir otel inşası için gerekli elütler ve tetkiklerde bulurlar. Yapılan incelemeler sonrası mahalli hususiyetler dikkate alınarak inşa edilecek olan Rize tarihinde önemli izler bırakacak olan Rize Turist Otel yapım işi ihaleye çıkarılarak inşasına başlanmıştır. Burada bulunan Askerlik şubesi halen hizmet vermekte olduğu Eminettin Mahallesi’ne taşınmıştır.

İnşaatı biten Rize Turist Oteli açılışa hazırlanıyor. (1961)

Kulubeci Mahmut ve Ailesi

1961 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü inşaat bitince otelin işletmesini ihaleye çıkarıyor.  İsmet Saruhan,  Hüseyin Sevgican ihale sonucu işletme işini alıyorlar. 1962 bu iki ortak işletmeyi Mahmut Hacıömeroğlu, Dursun Ali Sarıhan ve Mustafa Kuleli’ye devrediyor.  1967 yılında İstanbul Tünel’de dükkânı olan İsmet Saruhan hissesini Süleyman Aday’a devrediyor. 1968 yılında Mahmut Hacıömeroğlu ve Ali Rıza Taşçı diğer ortakların hisselerini devralıyorlar. 1974 yılında Ali Rıza Taşçı hisselerini satıyor. Mahmut Hacıömeroğlu bir süre işletmeye ara veriyor. 1976 yılından vefat ettiği 29 Aralık 1995 tarihine kadar Mahmut Hacıömeroğlu işletmeyi tek başına çalıştırmaya devam ediyor. Hacıömeroğlu ailesi 33 yıl Turist Otel ile Rize iline hizmet verdi. Rize ilinin en eski büfecisi olduğundan (birde Gazeteci Süleyman Karakan)  Mahmut Hacıömeroğlu Rize’de Kulübeci Mahmut olarak bilinir ve anılır. Bu durum çocukları Rizespor’da uzun yıllar yöneticilik eden oğlu Turist Ahmet, Rizespor futbol takımında uzun yıllar top koşturan oğlu ise Turist Mehmet diye anılırlar.  Hacıömeroğlu renkli bir kişiliğe sahipti. Eşi dostu çoktu. Turist Otel’i maestro gibi yönetirdi. Vefatından sonra çocukları iki yıl daha hizmet verdikten sonra işletmeyi 1998 yılında Rize Sanayi ve Ticaret Odasına devrediyorlar. Ve böylelikle Rize ilinin tarihinde, turizminde, önemli toplantılarında ev sahipliği yapan başrolü oynayan Turist Otel’in binası Rize sanayisinde ve ticaretinde yönetim merkezi olarak yaşamını sürdürüyor.

Rize’de dolgu çalışmalarından önce dalgalar Turist Otelin duvarına vuruyordu.

Yolu Turist Otel'den Geçen Ünlüler

O zamanlar Karadeniz’de bu tesisinin bir benzeri yoktu.  Altında Plajı, deniz hemen yamaçlarına vuruyor. Otelin Çayhanesinin altında plaj kabinleri yer alıyordu. Bir üstünde oyun salonu yer alıyordu. Türk siyaset Tarihinin renkli isimleri Bülent Ecevit, Alpaslan Türkeş, Süleyman Demirel, Erdal İnönü Turist Otel’de kalmışlardır. Rize ilinin siyaseti oradan yönetilirdi. Edip Akbayram, Ahmet Tarık Tekçe gibi isimler orada kalmışlardı. Rize siyasetinin renkli isimleri Tuncay Mataracı, Nihat Mete, Ali Baba Çillioğlu, Hasan Tuncer Türüt Turist Otel’in müdavimlerindendi. Hasan Tuncer Türüt o günlerin canlı tanıklarındır. O günleri söyle anlatıyor: “Bizim ömrümüz orada geçti. Rize ilinin en renkli etkinliklerine, Rize şehrine dair en önemli toplara tanıklık ettim.  1960’lı yıllarda Tıp Bayramı akşamları Turist Otel’de bütün doktorların ve protokolün toplandığı balolar yapılırdı. Yine bir akşam Babam Sadettin Türüt ile Turist Otelde iken kar bastırdı. Bir metreyi aşan kardan dolayı üç gün eve gidemedik orada kaldık”.

5. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay, Rize ziyaretinde Turist Otel’de Mahmut Hacıömeroğlu ile sohbet ederken fotoğrafın sol başında Tuncay Mataracı gözükmektedir. (19 Haziran 1966)

Turist Otel'den Haldoz Dağları'nın Denize Yansımasını Seyretmek

Türk Edebiyatının önemli isimlerinden İsmail Habib Sevük Rize ilini konu alan yazısına “Rize’nin parkından Rize’yi seyretmeye kalkmayınız. Bastonunuza yaslanır gruba dalarsınız. Ve kendinize geldiğiniz zaman arkanıza dönersiniz ve bir de bastonunuzu filiz vermiş bulursunuz” şeklinde Rize ilinin yeşilliklerinden güzelliklerinden söz eder. Tabi ki yazısında konuk olduğu Turist Oteli de unutmaz ve şöyle söz eder:  “Rize turistik otelini görmemiş olsanız bile duymuş olacaksınız. Eşsiz manzarasıyla kış günleri bir bahar havası arz eden odalarıyla, restoranında hazırlanmış nefis yemekleriyle yapacağı propaganda ve hizmeti düşünerek Rizeliler ne kadar iftihar etse azdır”. Denize kuş bakışı bakan çayhanesinden, geceleri mehtabı ve sabahları şafak sökerken Haldoz dağlarının denize yansımasını seyretmek, emin olunuz ki, insana birkaç ömür boyu yaşama gücü bahşeder.

Turist Otel Balkonundan Taş At, Düştüğü Yer Senindir

Baba Reis Ekrem Orhon denizi doldurmaya başladığında dalgalar Turist Otel’in altına geliyordu. Bir rivayete göre Turist Otel’in balkonundan denize taş atarak “taşın düştüğü” yeri almak istiyorum” diyenler olmuş. O taşı atanlar daha sonra dolgu alanında yanı şimdiki şehir merkezinde arsa sahibi olmuşlardı.

Fotoğrafın solunda Turist Otel reklam panosunun altında poz veren çalışanlar,  sağında ise dalgalar Rize Turist Otel’in duvarlarına çarparken, Hakan Agun; deniz doldurularak elde edilen alanda denizde sörf yapmanın keyfini çıkarıyor. (7 Mart 1975)

Bölükbaşı 'Darbe Girişimi' Haberini Turist Otel'de Aldı

1963 yılı 21 Şubat'ında Millet Partisi Genel Başkanı Sayın Osman Bölükbaşı Rize’ye geldi. Bir açık hava toplantısı yaptı. Bu toplantıda o zamanın Başbakanı İsmet İnönü hakkında eleştirilerde bulundu. Aynı gece saat 24.00’ü birkaç geçe Talat Aydemir darbe girişiminde bulunuyor, Ankara Radyosu Talat Aydemir’in tebliğlerini yayınlıyordu. Bu arada Turist Otel'de uyumakta olan Osman Bölükbaşı da uyandırılmış. Olay kendisine anlatılmış. O da pijaması ile otelin lobisine inmiş. Yanındakilere, “Acaba İsmet Paşa sağ mı, yoksa öldürülmüş mü?” diye sormuş. Yanındakiler bu konuda bilgileri olmadığını söylemişler. Sayın Bölükbaşı otelin holünde bulunanlara hitaben, “Eğer İsmet Paşa’ya bir zeval gelirse memleket çok karışır” demiş. Oradakiler de “Ya Sayın Bölükbaşı, gündüz İsmet Paşa’nın aleyhine atıp tutuyordun. Hakkında söylemediğini bırakmıyordun” demişler. Sayın Bölükbaşı da, “Canım bakmayın, siyasettir” cevabını vermiş. Ertesi gün sabaha karşı, saat 5.00 sıralarında, Ankara Radyosu Başbakan İsmet İnönü’nün konuşmasını yayınladı. İsmet İnönü konuşmasında, hükümetin duruma hâkim olduğunu ve ayaklanmanın bastırıldığını bildirdi. Osman Bölükbaşı, İsmet Paşa’nın iyi durumda olduğunu darbe girişiminin bastırıldığını öğrenince bir oh çekerek Turist Otel’den Rize’den ayrıldı.

Mahmut Hacıömeroğlu ve arkadaşları (soldan sağa): Kör Recep, Mahmut Hacıömeroğlu, Yahya Eminoğlu ve Akif Tuzcuoğlu

Yılmaz Çetiner, Kazım Dede ve Turist Otel Sohbetleri

1967 yılında Rize ilini ziyaret eden Usta Gazeteci Yılmaz Çetiner burada yaptığı incelemeleri 30 Temmuz 1967-6 Ağustos 1967 tarihleri arasında tefrika olarak Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınladı. Daha sonra kitap haline getirildi. Çetiner Rize’de gündüzleri incelemelerde bulunuyor, akşamları Turist Otel’de kalıyordu. Turist Otel’deki tespitlerini şu şekilde kaleme alıyordu: “Kazım Nurik Dede (Mahmut Hacıömeroğlu’nun kayın babası) ne Bektaşi Dedesiydi, ne de yaşı çok ileri olduğu için böyle çağırılıyordu? İkisi de değil! Yarım asrı biraz aşmasına rağmen, sanki bir asır yaşamışçasına aklı her konuya erdiği, pratik zekâsıyla günün olaylarını izleyip, mütemadiyen okuduğu, öğrendiğini etrafına öğrettiği için «Dede» diyorlardı ona. Esprisi bol, bakışları ve atmaları sempatik, acı da konuşsa kızmıyordu insan... Karadeniz kıyılarında değişik yönleriyle pek çok ona benzeyen «Dede» bulabilirdiniz. Rize koyuna bakan Turistik Otel’in terasından denizi seyrediyorduk. Yavaş yavaş büyüyen şehir dağların eteklerinden uzaklaşıyor gibiydi. Sağımızda solumuzda masalar hep çaycılarla doluydu...

Çay İstihsal Kooperatif Başkanı... İşte çay uzmanı... Diğer köşede çay müstahsili üç kişi kafa kafaya vermişti. Belediye Başkanı Baba Reis bütün günün yorgunluğunu etrafına toplanan hemşerileriyle çıkarıyordu... Birbirine yakın masalarda oturanlar zaman zaman yer değiştirip yarenlik ediyordu. Bizde Dede ve arkadaşlarıyla beraberdik bir köşede... Ama hayli kalabalıktı soframız. Herkes Dede’ye takılıyor, lâf atıyordu. Dede’nin esprileri var anlatmakla bitecek gibi değil. Mütemadiyen yenilerini buluyor. Ve Rize’de her gün onun gibi açık, kafası aydın insanlar çıkıyor ortaya. Eşi az bulunan çaycı ve kahveci ocak başında Turistik Otelin Hüseyin kaptanından yolunuz düşerse bir kahve veya çay için. Mutlaka bundan daha iyisini içmedim diyeceksiniz. Kazım Dede, masadaki dostlar, etrafta oturan çaycılar vaktin ilerlemesine rağmen; sohbet o kadar koyulaştı ki ayrılamıyoruz. Rize’nin dertleri iyice sardı hepimizi. Her partiden, her görüşe sahip insan var aramızda. Ama bakıyorum da; memleketinin kaderi konu olunca sağcısı, solcusu, ortacısı hemen hepsi kenetleniyor. Ne güzel manzara.. Artık hepimizin gözleri mahmurlaştı. Sabahtan erken kalkıp köyleri dolaşmak gerek.. Dağılıyoruz. O sırada, masum yüzlü sarışın üç Amerikalı genç terasa girdi. Acaba tanıyor muyum? diye baktım onlara.. Yukarda Radarda çalışıyorlarmış. Dostlardan biri ses verdi yine Ortalığı giderayak kahkahaya boğan bir ses; “yabancı değil, Conson’un çocukları geldi”.

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları

Vefatının 14. Yılı Anısına (18 Kasım 2009)

 • 0
 • 0
 • 273

Servet Yardımcı: Rize Hatıralarımızın Şehridir

 • 0
 • 0
 • 181

İYİ Kİ DOĞDUN KAZIM

 • 0
 • 0
 • 160

Sayın Cumhurbaşkanına Bunları da İletin

 • 0
 • 0
 • 223

Abdurrahim Albayrak: Onu Hiç Unutmayacağım

 • 0
 • 0
 • 213

Ahmet Mesut Yılmaz Ve Hatıralar

 • 0
 • 0
 • 205

Rize Kültürü Ve Hohol Olmak

 • 0
 • 0
 • 277

Çaya Gönül Verenler ve ÇAYKUR Genel Müdürleri

 • 0
 • 0
 • 600

Bir Siyaset Bilgesi Rize Vakfı Başkanı Orhan Keçeli

 • 0
 • 0
 • 227

Tarihçi Yazar Osman Öndeş Bu Kez Fatih Sultan Kar'ı Yazdı

 • 0
 • 0
 • 353

Futbol Sahalarının Arap Ahmet'i

 • 0
 • 0
 • 624

Çamlıhemşin Çinçivalı Murat Karayalçın'ın Anıları

 • 0
 • 0
 • 313

Rize Şehir Merkezinde Kentsel Dönüşüm

 • 0
 • 0
 • 379

Rize Turizminde Potansiyel Var

 • 0
 • 0
 • 333

Rizeli Siyasilerin Darbe Hatıraları

 • 1
 • 0
 • 784

Şampiyon Rizespor (1973-74 Sezonu)

 • 0
 • 0
 • 319

Rize Sporundan Bir Yıldız Kaydı

 • 0
 • 0
 • 1110

Rize Çayına Adanan Bir Ömür: Mehmet Zihni Derin

 • 0
 • 0
 • 439

Bu Topraklardan Bir Cimilli İbo Geçti

 • 0
 • 0
 • 501

24 Saatte 24 Futbolcu Transfer Eden Rizespor’a Selam Olsun

 • 0
 • 0
 • 755

Rize Günleri “Küme”de Olmasın Rize’yi Rezil Etmeyelim

 • 0
 • 0
 • 512

Sonra Döndüm Dedim ki İyi ki Rizeliyim

 • 0
 • 0
 • 628

Onların da Yolu Rizespor'dan Geçti

 • 0
 • 0
 • 412

Rizespor Süper Lig'de

 • 0
 • 0
 • 405

Mehmet Yaşar, Sedat ve Osman Türüt: Göğsünde Ay Yıldızlı Armayı Taşımış Rizeli Güreşçiler

 • 0
 • 0
 • 724

Rizeli Araştırmacı Yazar Sarıyar Belleği İbrahim Balcı'nın Ardından

 • 0
 • 0
 • 679

Futbolda Sakin Güç: İrfan Saral

 • 0
 • 0
 • 722

Birlikten Kültür Doğuyor

 • 0
 • 0
 • 1396

Eski İstanbul'un Rizeli Kabadayıları

 • 1
 • 0
 • 7981

Tarihinden Sayfalar, Birazcık Radyasyon İyidir

 • 0
 • 0
 • 716

Yazında Doğası, Çayı ve İnsanıyla Rize-2

 • 0
 • 0
 • 724

Rize'nin Ünlü Futbolcuları: Onların da Yolu Futbol Sahalarından Geçti

 • 0
 • 0
 • 769

Rizeli Savcı Yusuf İzzet Akçal Ve Şair Nazım Hikmet’in Bursa Cezaevi Hatıraları

 • 0
 • 0
 • 714

19 Mayıs Rize'de Çifte Bayram

 • 0
 • 0
 • 884

Gol Kralı Zeki ve Çevik Rizesporlu Oktay Çevik

 • 0
 • 0
 • 504

Şair Abdul Celil Bayar

 • 0
 • 0
 • 872

Lefter: Rizelileri Rize'yi Hiç Unutmadı

 • 0
 • 0
 • 925

Merhum Başbakan Ahmet Mesut Yılmaz'ın Rize Sevgisi

 • 0
 • 0
 • 969

Çayın Başkentinden Türkiye'nin Başkentine

 • 0
 • 0
 • 905

Rize'nin İl Oluşunun 99. Yılı Anısına

 • 0
 • 0
 • 915

Bir Futbol ve Rizespor Emekçisi: Zafer Numan Kanburoğlu

 • 0
 • 0
 • 583

Osman Yüksel Serdengeçti'den Rize'ye Güzelleme

 • 0
 • 0
 • 965

Türk Ordusuna Rizelilerin Hediyesi: Rize Teyyaresi

 • 0
 • 0
 • 1031

Namı Değer Çingene Arif: Arif Koca

 • 0
 • 0
 • 1126

Aspetli Hayırsever Ali Rıza Mete

 • 0
 • 0
 • 918

Rize'de Bir Demokrasi Yıldızı: Mehmet Ali Kumbasar

 • 0
 • 0
 • 949

Vekil Olmak/Asıl Kalmak

 • 0
 • 0
 • 949

Laz Ziya, Ziya Kalkavan

 • 0
 • 0
 • 927

Rizespor Ruhu ve Mustafa Zeki Rakıcıoğlu

 • 0
 • 0
 • 587

RİZE GÜNLERİ RİZE’YE YAKIŞIR OLMALI

 • 0
 • 0
 • 1186

BU TOPRAKLARDAN BİR CİMİLLİ İBO GEÇTİ

 • 0
 • 0
 • 3354

KAZIM'IN ANISINA

 • 0
 • 0
 • 1404

RİZE KÜLTÜRÜ ÜZERİNE YETKİLİ VE ETKİLİLERDEN ARZUHALİM

 • 0
 • 0
 • 1400

CUMHURİYET TARİHİNİN İLGİNÇ KARAKTERİ: EKREM RİZE

 • 0
 • 0
 • 1434

SOYADI DA YÜREĞİ DE SAĞLAMDI: AYDIN SAĞLAM

 • 0
 • 0
 • 1238

BİR ÖNDER, BİR MEMLEKET!

 • 0
 • 0
 • 1517

RİZE VEFA KONUSUNDA NEDEN DUYARSIZ

 • 0
 • 0
 • 1245

İNÖNÜ’NÜN RİZE ZİYARETLERİ

 • 0
 • 0
 • 1780

RİZESPOR VE BİR ŞAMPİYONLUK HATIRASI

 • 0
 • 0
 • 3679

TÜRK FUTBOLUNDAN İZ BIRAKMIŞ BİR RİZELİ: AVNİ KALKAVAN

 • 0
 • 0
 • 5466

CUMHURİYET SENATOSU'NUN RİZELİ ÜYESİ: ASPETLİ ŞÜKRÜ METO

 • 0
 • 0
 • 1061

RİZE'NİN KAYBOLAN SEMBOLLERİ

 • 0
 • 0
 • 3770

RİZE’NİN NOSTALJİK DEĞERİ TURİST OTEL VE HATIRALAR

 • 0
 • 0
 • 3415

TURGUT KIRAN’IN ARDINDAN

 • 0
 • 0
 • 4173

RİZE BİZİMDİR VE BAŞKA RİZE YOKTUR

 • 0
 • 0
 • 3081

MÜTEVAZI BİR EFSANE: ALİ YAVUZ

 • 0
 • 0
 • 12742

ÇAY YAPRAĞI ESRA ALKAN'IN KALEMİNDEN DİLE GELDİ

 • 0
 • 0
 • 1742

RİZESPOR'UN KURULUŞ TARİHİ DEĞİŞTİRİLEMEZ

 • 0
 • 0
 • 2348

19 MAYIS TARİHİ RİZESPOR BAYRAMI OLARAK İLAN EDİLMELİDİR

 • 0
 • 0
 • 1099

RİZELİ FUTBOLCULARDAN OLUŞAN RİZESPOR TARİH YAZIYORDU

 • 0
 • 0
 • 6248

TÜRK SİYASET TARİHİNİN İKİ BEYEFENDİ İSMİ: YUSUF İZZET AKÇAL VE EROL YILMAZ AKÇAL

 • 0
 • 1
 • 4548

TÜRK SİYASETİNİN RENKLİ İSMİ: OSMAN KAVRAKOĞLU

 • 0
 • 0
 • 4790

BELEDİYECİLİĞİN BABASI: AYTEKİN KOTİL

 • 0
 • 1
 • 3301

NE RİZE’DE VEFA İSİMLİ BİR SEMT NE DE RİZELİ DE VEFA VAR

 • 0
 • 0
 • 1487

KOCA KAPTAN GÜRSEL AKSEL, RİZESPOR VE VEFA

 • 0
 • 0
 • 1737

OLİMPİYAT VE DÜNYA ŞAMPİYONU RİZE’NİN GURURU: KAZIM AYVAZ

 • 0
 • 2
 • 1742

ATATÜRK’ÜN KADIM DOSTU RİZELİ MATARACI MEHMET EFENDİ

 • 0
 • 0
 • 2883

RİZE ESKİ HÜKÜMET TABİBİ: DOKTOR MEHMET ALİ GÜVEN

 • 0
 • 0
 • 1559

GERİYE HOŞ BİR SEDA KALDI

 • 0
 • 0
 • 1130

RİZELİLERİN DERVİŞ ALİ’Sİ

 • 0
 • 0
 • 1065

YEŞİL MAVİ RENKLER DÜNDAR AKDENİZ’İN ARMAĞANI

 • 0
 • 0
 • 1120

TURGUT AKSOY’UN ARDINDAN: ÖZEL İNSANDI, GÜZEL İNSANDI

 • 0
 • 0
 • 1410

AZMİ KANDEMİR YAŞAYAN TARİHTİR

 • 0
 • 1
 • 1651

ÜÇ GÜZEL ADAM VE ÜÇEL

 • 0
 • 0
 • 1216

TÜRK SİYASET TARİHİNİN RENKLİ İSMİ ALİ TOPUZ'UN ARDINDAN

 • 0
 • 0
 • 1175

SİYASETTE SOL KANAT FUTBOLDA STOPER: ALPER TAŞ

 • 0
 • 0
 • 1091

'BİZİM SASU' CENGİZ SARIOĞLU

 • 0
 • 0
 • 1168

RİZE ÇAYINA ADANAN BİR ÖMÜR: MEHMET ZİHNİ DERİN

 • 0
 • 0
 • 1103

RİZE SİYASET TARİHİNDEN RENKLİ BİR POTRE: MEHMET TALAT DOĞAN

 • 0
 • 0
 • 1293