Ziraat Odası Başkanı Arslan, Üreticilere ÇKS Konusunda Bilgiler Verdi

Ziraat Odası Başkanı Arslan, Üreticilere ÇKS Konusunda Bilgiler Verdi

  • 0
  • 0

Rize Ziraat Odası Başkanı Bünyamin Arslan, Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) konusunda çay üreticilerine bilgiler vererek, yapılan değişiklikleri aktardı.

Arslan yaptığı yazılı açıklamada, bugüne kadar mülkiyet veya mirasçılık sorunu nedeni ile çay üreticilerinin ÇKS kaydı yaptıramadığını hatırlatarak, "Tapularımız dedelerimizin üzerinde olduğundan dolayı ÇKS Tarım Dosyası kaydı yapılamıyordu. Yönetmenlikte yapılan değişiklikle çay üretimi yapan kişi arazi sahibinin tapu bilgileriyle kullandığı hisse oranı kadarlık kısmı taahhüt ederek ÇKS kaydı yaptırabilir." diye konuştu.

Arslan, ÇKS kaydı yaptıran çay üreticilerinin mazot ve gübre desteğinin yanında ayrıca yayımlanacak tebliğ doğrultusunda makine ekipman desteği ile faizsiz banka kredisi gibi desteklerden de faydalanacağını aktardı.

ÇKS dosyası yapmak için izlenecek yol hakkında bilgiler veren Arslan, şu ifadeleri kullandı:

"Üreticiler arazilerinin bulunduğu yerdeki bakanlığın il /ilçe müdürlüklerine giderek ve bağlı oldukları ziraat odalarından çiftçi belgesi alarak, başvuru yapabilirler. Rize Ziraat Olarak konuyla ilgili çalışma yapan ziraat mühendisi arkadaşlarımız, çiftçilerimize gerekli bilgilendirmeyi yapacaklardır. Ayrıca başvuruların 2 Ocak 2024 tarihinde biteceğini bildirmek isterim."

Haber : ENVER KALENDER

Kazım Koyuncu'nun seslendirdiği 'Didou Nana' hangi dilde yazılmış bir eserdir?

Yorum Yap