Ücretsiz Doğalgaz Desteği Uzatıldı mı?

Ücretsiz Doğalgaz Desteği Uzatıldı mı?

  • 0
  • 0

Ücretsiz doğalgaz indirimi tarihi uzatıldı mı? Kış aylarının gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte konutlarda doğalgaz tüketimi artmaya başladı.

Açıklanan kararname sonrasında 1 yıllık süreyle konutlarda 25 metreküpe kadar olan doğalgaz tüketimi Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanıyor. Peki, bedava doğalgaz uygulaması ne zaman bitecek? Ücretsiz doğalgaz indirimi için son tarih ne zaman?

Doğalgaz Ne Zamana Kadar Bedava?

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi uyarınca, 24 Nisan-31 Mayıs 2023 tarihleri arasında konut, ibadethane ve cemevi abonelerinin ilk fatura tahakkuklarındaki sistem kullanım bedelleri, tamamen Enerji Bakanlığı bütçesinden karşılanacak.

Ayrıca, 1 Mayıs 2024'e kadar olan sonraki faturalarda 25 standart metreküpe kadar olan doğalgaz tüketimine ait sistem kullanım bedelleri de aynı şekilde Enerji Bakanlığı tarafından ödenecek.

Buna göre; 25 metreküpe kadar olan doğalgaz tüketimi 1 Mayıs 2024 tarihine kadar ücretsiz olacak.

Aylık 151,75 Lira Vatandaşta Kalacak

Konutlarda doğalgazın metreküpünün Türkiye ortalamasının (dağıtım bedeli ve vergiler dahil) 6.07 lira olduğu göz önüne alındığında yapılan hesaba göre, bir yıl boyunca konutlardaki ısınma ve sıcak su ihtiyacına denk gelen 25 metreküplük doğalgaz ücretsiz olacak ve vatandaşlardan aylık 151.75 lira alınmayacak.

Bir yıllık dönemde ise ücretsiz doğalgaz bedeli bin 821 lira olacak.

Haber : YUSUF KÜÇÜKAYDIN

Yorum Yap