Rize'de Yurt Personelleri İçin 'Gençlerle Çalışmak' Semineri Düzenlendi

Rize'de Yurt Personelleri İçin 'Gençlerle Çalışmak' Semineri Düzenlendi

  • 0
  • 0

Rize’de Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarındaki ve özel yurtlardaki görev yapan personellere yönelik 'Gençlerle Çalışmak' semineri düzenlendi.

Rize İl Sağlık Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü koordinasyonunda düzenlenen üniversite öğrencilerinin ruhsal iyilik halini güçlendirmeye yönelik düzenlenen eğitim programında, KYK ve özel yurtlarda görevli 200 personele Rize Devlet Hatun KYK Kız Öğrenci Yurdu Konferans Salonu'nda, İlçe Yurt Müdürlükleri ile Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüklerinde görevli 50 personele ise Ardeşen Meslek Yüksekokulu Konferans salonunda seminer verildi.

Halk Sağılığı Başkanlığına bağlı Ruh Sağlığı Biriminde görevli psikolog Vahide Uzun tarafından iki oturum halinde gerçekleştirilen eğitimin ilk oturumunda, stres yönetimi ve stresle başa çıkma, temel duyguları anlama ve kontrole alma, öfke duygunu anlama ve kontrol, öfkeli insanla nasıl konuşulur, yurtlarda görevli personellerin gençlerle nasıl iletişim kuracağı, doğru iletişimin temel kuralları konuları anlatıldı. 

Eğitimin ikinci oturumunda ise intiharı önleme ve intihar riskini değerlendirme, ergenlik ve gençlik döneminde ruh sağlığı, depresyon, kaygı bozukluğu, yurt ortamında psikososyal destek ve psikolojik ilk yardım konuları tüm yurt personellerine anlatıldı. 

Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe eğitim sonunda yaptığı açıklamada, “İlimize gelen öğrencilerimizi misafir ettiğimiz yurtlarda çalışan personellerimize temel psikolojik beceriler kazandırmak adına bu eğitim programını gerçekleştirdik. Bu personellerimiz öğrenciler açısından kritik öneme sahip, çünkü onlar öğrencilerimizin Rize’de ki aileleri. Herhangi bir sorunla karşılaştıklarında ilk onlarla iletişime geçiyorlar.” ifadelerini kullandı. 

Tepe, “KYK'da görevli personellerimiz gençlerimizin ruh sağlığı alanı açısından ilk basamak sağlık personeli görevini üstleniyor. Öğrencilerde psikolojik sorun gözlemlediklerinde sağlık tesislerimizde görevli ruh sağlığı alan uzmanları ile irtibata geçip onlara sağlık hizmeti vermemize vesile oluyorlar. Böylece sorunları büyümeden önüne geçme fırsatı yakalıyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Haber : Yusuf Küçükaydın

Yorum Yap