Rize’de Yılın Ahisi, Kalfası ve Çırağı Seçildi

Rize’de Yılın Ahisi, Kalfası ve Çırağı Seçildi

  • 0
  • 0

Rize’de 36’ncı Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen törende yılın ahisi, kalfası ve çırağı seçildi.

Rize’de 36'ncı Ahilik Haftası nedeniyle İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde tören düzenlendi.

Törene; Rize Valisi İhsan Selim Baydaş, Rize Belediye Başkan Vekili Kemal Genç, İl Emniyet Müdürü Murat Türesin, İl Jandarma Komutanı Albay Ali Güngör, Rize Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (RESOB) Başkanı Güven Aksoy, Ticaret İl Müdürü Osman Köseoğlu, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) akademisyenlerinden Prof. Dr. Ali Rıza Saklı, İl Milli Eğitim Müdürü Vekili Mehmet Ofluoğlu'nun yanı sıra çok sayıda davetli ve vatandaşlar katıldı.

Törende, Ahilik Haftası'nın önemine ilişkin açıklamalarda bulunan RESOB Başkanı Aksoy, “Ahilik Haftası'nda, Ahi Evran kültürünü 81 ildeki esnaflarımıza yaymaya çalışıyoruz. Bu güzel ahlakı esnafımıza yaymak amacıyla RESOB olarak her yıl bu faaliyetleri düzenliyoruz.” dedi. 

Belediye Başkan Vekili Genç de konuşmasında ahilik ahlakını vurgulayarak, bu kültürel mirasları ve faaliyetleri şehirde kalıcı hale getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Vali Baydaş ise “Ahilik kültüründe aynı meslek grubuna ait kişilerin hangi fiyat tarifesini uygulayacağına dair ahlaki  kurallar vardır. Hizmetin nasıl sunulacağına dair kaideler vardır. Ustalığın, kalfalığın ve çıraklığın bağlı olduğu oda veya locaların iç disiplinine ait kuralları vardır. Bizim o kuralları işletmemiz ve esnaflarımızın bunları benimsemesi için gerekli tedbirleri almamız ve şehrimizi bu sıkıntıdan kurtartmamız lazım." diye konuştu. 

Törende ayrıca RTEÜ akademisyenlerinden Prof. Dr. Ali Rıza Saklı ise Ahilik Haftası konulu bir sunum yaptı. 

Yılın Ahisi, Kalfası ve Çırağı Seçildi

Törende, 'Yılın ahisi' Fındıklı ilçesinde 42 yıldır ayakkabı tamirciliği yapan 69 yaşındaki Adnan Yıldız seçildi. 

Yıldız'a Vali Baydaş tarafından kaftan ve plaket verdi. 

'Yılın kalfası' seçilen Berat Balcı'ya plaketini Belediye Başkan Vekili Genç, 'yılın çırağı' seçilen Emirhan Bilgin'e de plaketini İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ofluoğlu verdi.

Haber : Yusuf Küçükaydın

Rize’de çay üretimi ne zaman başlamıştır?

Yorum Yap