Çocukluğunda Tarlalarda Çalıştı, Evlenince Kendi Serasını Kurdu

Çocukluğunda Tarlalarda Çalıştı, Evlenince Kendi Serasını Kurdu

  • 0
  • 0

Samsun'da, küçüklüğünde tarlalarda günübirlikçi olarak çalışan Cemile Kesgin (50), evlendikten sonra da eşinin babasından kalan 12 dönümlük araziyi seraya çevirip çocukluk hayalini gerçekleştirdi.

Çarşamba ilçesinde yaşayan 2 çocuk annesi çiftçi Cemile Kesgin, 12 yaşında hafta sonları anne ve babasıyla birlikte ilçelerindeki çiftçilerin tarlalarında, günübirlik çalışarak sebze ve meyve ekimi yaptı. Çocukluktan gelen merakını evlendikten sonra da yaşayan Cemile Kesgin, bu kez eşiyle birlikte kendi serasını kurdu. Eşinin babasından kalan 12 dönümlük araziyi seraya çeviren Cemile Kesgin, daha sonra yetiştirdiği ürünleri satarak çalışma alanlarını 60 dönüme çıkardı. Şu anda hem seracılık hem de hayvancılık yaptığını belirten Kesgin, "Burada seracılık, hayvancılık ve fındıkçılık yapıyoruz. Seramızda marul, domates, üzüm gibi sebze ve meyveler yetiştiriyoruz. Eşim, oğlum ve ben çalışıyoruz. Ürün ekme ve hasat zamanı da işçi alıyoruz. 12 yaşlarımda okula gidiyordum. Hafta sonları da tarlalara günlüğe gidiyorduk. Orada gördüm ve öğrendim. Hayalim gelecekte de bu işi yapmaktı. Evlendiğim zaman da eşime bu işi yapmayı teklif ettim. Sağ olsun kabul etti ve buralara kadar geldik. Başladığımızda 12 dönümlük tarlamız vardı. Şu anda 60 dönüm oldu. Küçük bir serayla başladık. Daha sonra 5 tane tekil seramız oldu. Sonra 3 dönüme ve 4 dönüme birer sera yaptım" diye konuştu.

Kadınlara da tavsiyelerde bulunan Cemile Kesgin, "Kendi işlerinin patronları olsunlar. Yapsınlar, güzel ve zevkli bir iş. Bu işi severek yaparsan zevk alırsın. Yeri ve toprağı olan bu işi bence yapsın" dedi. 

Haber : DHA

Hemşin, hangi yıl ilçe olmuştur?

Yorum Yap