Çayda 2023 Sürgünde Rekolte Düştü

Çayda 2023 Sürgünde Rekolte Düştü

  • 0
  • 0

Havaların aşırı sıcak etmesi ardından birden soğuması nedeniyle rekoltede düşüş yaşayan yaş çay üçüncü sürgün sezonu sahil kesimlerden başlayarak tamamlanmaya başladı.

ÇAYKUR tarafından birinci sürgün alımları 10 Mayıs'ta başlayıp 26 Haziran'da tamamlanmıştı. ÇAYKUR, ikinci sürgün çay alımlarına ise Temmuz ayı başında başladı ve bugünlerde sona erdi.  Üçüncü sürgün çay alımları ise yaklaşık bir ay önce başlamıştı. ÇAYKUR ilk sürgün kampanya döneminde 194 bin 351 ton yaş çay alımı yapmıştı. ÇAYKUR, 2. Sürgün yaş çay alımlarına 4 Temmuz itibariyle başladı ve bir buçuk ay içinde bu sürgün alımlarda tamamlandı. 

Birinci ve ikinci sürgün kampanya döneminin sonuna kadar kontenjansız bir şekilde alım gerçekleştiren ÇAYKUR, 3. sürgünde de uyguladığı kontenjansız alımlarına devam etti. 

3. sürgün alımlarının da 15 gün içerisinde tamamlanması bekleniyor.  

2023 yaş çay alım fiyatı ne kadar?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize'de yaptığı konuşmada 2023 yılı yaş çay alım fiyatlarını açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaş çay alım fiyatının yüzde 64 artırılarak 11.30 liraya yükseltildiğini söylemişti.

Yaş çay destek ödemeleri yattı mı?
ÇAYKUR’dan yaş çay destek ödemeleriyle ilgili açıklama geldi. Resmi adresi duyurular ekranından önceki aylarda açıklama yapan ÇAYKUR, yaş çay destek ödemelerinin hesaplara yattığını duyurmuştu.

Haber : Yusuf Küçükaydın

Rize halk kültüründe 'yağmur duası'nın diğer adı nedir?

Yorum Yap