• 20 Ağustos 2022 Cumartesi
 • Rize AÇIK
 • 00:00
  20 Ağustos 2022 İmsak: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

Su Depoları İçin 'Temizlik' Çağrısı

Rize İl Sağlık Müdürlüğü, içme suyundan kaynaklı hastalıklarda son günlerde yaşanan artışa dikkat çekerek, su depolarının temiz tutulması yönünde çağrı yaptı.

Su Depoları İçin 'Temizlik' Çağrısı

İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, coğrafi özellikleri sebebiyle oldukça yağış alan şehirde son günlerde havalarında sıcak gitmesiyle de beraber başta ishal olmak üzere özellikle içme suyu ile buluşabilen hastalıklarda kısmi artışlar görüldüğü ifade edildi.

İl Müdürlüğünce mahalle ve köylerde denetimlerin yapıldığının ifade edildiği açıklamada, "Ne yazık ki su depolarımızın birçoğunun içlerinin fayans vb. olmadığı, havalandırma bacalarının bulunmadığı, depo kapaklarının açılmaması için betonlandığı tespit edilmiştir. Tüm bu durumların çok daha kötüsü uzun süre depolar temizlenmediğinden depo diplerinde ciddi miktarda çamur oluştuğu ve havasız kaldığından dolayı da kokuştuğu görülmüştür. Böylesi uygunsuz depoda bekleyen suyun ne kadar temiz olursa olsun kirlenmemesi mümkün değildir. Yine fare gibi kemirgen hayvanların kendileri veya son derece tehlikeli olan idrarları da bu tür korunaksız, bakımsız sularla temas edebilir. Dolayısıyla bu suyu kullanan vatandaşlarımızın hastalanmamasını beklemek ne yazık ki gerçekle bağdaşmayan iyimserlik olacaktır." denildi.

Teknik Destek Verilecek
Açıklamada halk sağlığı için içme suyu depolarının temizliğinin önemine vurgu yapılarak, şu ifadeler kullanıldı:

"Son derece önemli olan konuyla ilgili tüm mahalle ve köy depolarımızın içlerinin en azından iki ayda bir temizlenmesi vatandaşlarımıza yapacağımız en büyük görev ve hizmetlerin başında gelmektedir. Bu sebeple tüm kıymetli muhtarlarımızı mahalle ve köy halkı ile birlikte su depolarını temizlemeye davet ediyoruz. Muhtarlarımız talep ettiği takdirde de Merkez ve ilçelerimizde bulunan Çevre Sağlığı Teknisyenlerimiz temizlik çalışmalarına katılıp teknik destek vereceklerdir. Unutulmamalıdır ki köyün, mahallenin suyunun temizliği yolunun asfalt ve betonunun durumundan çok daha önemlidir."

Andon İçme Suyu Güvenilir
Rize'nin büyük kısmına hitap eden Andon içme suyu şebekesinin düzenli bir şekilde arıtılıp klorlandığından dolayı güvenilir olduğunun belirtildiği açıklamada, "Vatandaşlarımız bu şebeke suyunu güvenle kullanabilirler. Müdürlüğümüzce sürekli kontrol analizleri yapılan bu su temiz olmasına rağmen yine de su kesintilerinden sonra ilk gelen suyun kullanılmaması için vatandaşlarımızı uyarıyoruz, çünkü şebekede olabilecek çatlaklar boru içi suyun boşalması durumunda negatif basınç oluşturarak boru dışındaki çevresel suyu boru içine çekilmesine sebep olacaktır. ,Yine site ve apartman depolarının kullanılması durumunda bunların da düzenli aralıklarla temizlenmesi gerekmekte olup bina sakinlerimizin özellikle yöneticilerini bu konuda uyarmaya ve teşvik etmeye davet ediyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Seferberlik Daveti
Su sağlığıyla ilgili yapılacak her türlü iyileştirme çalışmalarında İl Sağlık Müdürlüğünün ilgili tüm personeli ve imkânları ile yönetici, muhtar ve vatandaşların yanında olacağının belirtildiği açıklamada, sorumlu yönetici, muhtar ve vatandaşlar bu konuda seferberliğe davet edildi.

Bu habere ifade bırak!

 • 0
  KIZGIN
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  HAHAHA
 • 0
  ALKIŞ
YORUM EKLE