Rize'de Termal Suyla Fizik Tedavi Dönemi

  • 0
  • 0

RİZE’nin İkizdere ilçesinde yer altından 72 derece olarak çıkan ve içerdiği 4541 mineral oranı ile dünyanın en kalitelilerinden olduğu belirtilen termal su ile birlikte fizik tedavi yöntemi uygulanıyor. Sağlık Bakanlığı'nın da önerdiği uygulama ile hastalar, doktor ve fizyoterapist eşliğinde kas, kol, bacak eklem ve romatizmal ağrılarına şifa buluyor.

İkizdere ilçesi Ilıca köyünde yer altından 72 derece olarak çıkan ve içerdiği 4541 mineral oranı ile dünyanın en kalitelilerinden olduğu ifade edilen termal su kaynağı, şifa arayanların adresi oluyor. Sağlık Bakanlığı'nca yaptırılan su analizlerinde; sodyum bikarbonatlı florlü termomineralli suyun romatizmal hastalıklar başta olmak üzere kronik bel ağrıları, eklem rahatsızlıkları, beyin ve sinir cerrahisi sonrası hareketsiz kalanlar ile nörolojik ve stres rahatsızlıkları ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılabileceğine yer verildi. Kaplıcada termal su ile birlikte fizik tedavi yöntemi uygulanmaya başlandı. Türkiye'nin dört bir yanından ve yurt dışından ziyaretçilerini ağırlayan RİDOS Termal Kaplıca Merkezi ve Oteli'ne gelenler hem tatil yapıyor, hem de suya girip, şifa buluyor. Hastalara doktor ve fizyoterapist eşliğinde fizik tedavi uygulanıyor. 

'GENİŞ BİR FİZİK TEDAVİ KONSEPTİMİZ VAR'

Fizyoterapi Uzmanı Doktor Muhammet Karabulut, dünyanın en önemli mineral sularından biri olan kaplıca merkezinde fizik tedavi hizmeti vermeye başladıkalrını belirterek kaplıca tesislerinden hasta olan ya da olmayanların faydalanabildiğini söyledi. Karabulut, "Kaplıca suyuna ilave olarak ta fizik tedaviye başladık. Hastalara termal tedavinin yanında fizik tedavide uyguluyoruz. Hastalara ve hasta olmayanlara da plates uygulamaları, kondisyon uygulamaları, egzersizler, manuel terapi, bantlama, elektro terapi, ve sıcak su uygulamaları yapmaktayız. Geniş bir fizik tedavi konseptimiz var. Burada konaklayan misafirler ve hastalarımız özel olarak bu fizik tedavi hizmetini alıyor. Seanslar uzadıkça neticelerde daha faydalı olarak görülmektedir” dedi. 

Özellikle romatizmal, sportif yaralanma, ağrılı kas eklem tedavileri ve nörolojik tedavi için hastaların kendilerini tercih ettiklerini belirten Karabulut, “Hastalığın yanında genel sağlık için iyilik halinin devamını sağlamak içinde tedavi yöntemlerimiz var. Ülkemiz termal sağlıkta maalesef istenilen yerde değil. Oysaki ülkemiz termal su konusunda zengin termal tedavi merkezlerine sahip. Fizik tedavi merkezlerinde kaplıca suyu şansınız yok. Bir hasta fizik tedavi ile birlikte kaplıcadan da istifade ettiğinde başarı şansı çok daha yüksek ve çok daha hızlı sonuca ulaşabiliyor” diye konuştu.

HASTALAR UYGULAMADAN MEMNUN

Arap turist Abdulkadir Elzin, omzunun ağrıdığını ve termal su tavsiyesi üzerine geldiğini belirterek, “Termal suyu girdim iyi oldu. Sonrasında fizik tedaviye geldim. Belli hareketler yapıp bantlama ve vücuduma titreşim verildi. Bana iyi geldiğini hissediyorum" dedi. İlknur Topal da yaklaşık 6 yıldır termal sudan yararlandığını ve şifa bulduğunu belirterek, “Su çok değerli bir su. Özellikle sinir sıkışmalarına, kas ağrılarına, eklem rahatsızlıklarına ve cilt hastalıklarına çok iyi geldiğini deneyerek gördüm" diye konuştu. Yasemin Babul ise "Boyun düzleşmesi şikayeti için kaplıcaya geldim. Evde sıcak su havlu ile boynumu sıcak tutmaya çalışıyorum. Fizik tedaviyede gidiyorum ordada sıcak uygulamalar yapılıyor. Burdaki su mineralleri bakımından hem sıcak hem şifalı. Bazen başım öyle ağrıyor ki dayanılacak gibi değil. Burada bu sıcak su sonrası epey zaman bu tür sorunlar yaşamıyorum” ifadelerini kullandı.

FOTO GALERİ

Haber :

Yanivat Köprüsü Rize'nin hangi ilçesindedir?

Yorum Yap