Oda-Borsa Müşterek Toplantısı Ardeşen'de Yapıldı

Oda-Borsa Müşterek Toplantısı Ardeşen'de Yapıldı

  • 0
  • 0

4 ayda bir gerçekleştirilen 'Rize Oda-Borsa Müşterek Toplantısı', Ardeşen Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Bölgenin ve Rize'nin sosyo-ekonomik yönden gelişmesine ve kalkınmasına katkı sağlayacak politikalar geliştirmek, iş dünyasının ihtiyaç ve beklentilerine yönelik nitelikli, verimli ve kaliteli hizmetler sunmak adına güncel gündem maddelerini görüşmek üzere Ardeşen TSO hizmet binasında bir araya gelindi.

Toplantı Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, Rize Ticaret Borsası Meclis Başkanı Resul Okumuş, Çayeli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Mert, Pazar TSO Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Çakır ve Ardeşen TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kuyumcu ile Ticaret ve Sanayi Odaları meclis başkanları, yönetim kurulu ve meclis üyelerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

KUYUMCU: TURİZM İÇİN GÜÇ BİRLİĞİ YAPMALIYIZ

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ardeşen TSO Başkanı İsmail Kuyumcu, öncelikle turizm sektörü ve turizm sektöründe toplam kaliteyi etkileyen faktörler üzerine değerlendirmelerde bulundu. Kuyumcu, “Bölgemizde turizm sektörünün geliştirilmesi için Rize il ve ilçeler olmak üzere birlik olmalı, ortak akıl ile hareket etmeli ve güç birliği yapmalıyız. Bu kapsamda, Rize il ve ilçeler olmak üzere turizm komisyonu oluşturulabilir ve turizm konulu müşterek toplantılar düzenlenebilir. Bu gibi komisyonların bölgesel amaçlar doğrultusunda kurularak, faaliyetlerde bulunulması, bölgemizin dünyaya açılımını sağlayacak doğa ve eko turizm merkezi haline getirmek ve gelişmiş turizm ve yüksek eğitim seviyesine sahip bölgesel bir güç ve model olmak adına önemli olduğunu düşünmekteyiz. Turizmden yüksek fayda sağlayan destinasyonlar, turistlere tek bir ürün sunmak yerine ürün çeşitliliğine yönelmektedirler. Bu nedenle; bölgemiz ile özdeşleşen horon, tulum, kemençe vb. gibi yöremize ait değerlerimize sahip çıkarak ve bölgemizde ki somut ve somut olmayan kültürel miras envanterlerinin ortaya çıkarılmasını sağlayarak, turizm ile entegre etmeliyiz. Bu şekilde, turizm ürün dizini çeşitlendirilmiş ve farklılaştırılmış olacaktır. Bu bağlamda, başarının, paydaş koordinasyonun sağlanmasına ve standartları belirli, sürdürülebilir ve yüksek rekabet gücüne sahip stratejiler oluşturulmasına ayrıca yerel, ulusal ve uluslararası ölçekte tanıtım ve işi sahiplenme faaliyetlerine bağlı olduğunun bilincindeyiz. Bölgemizde turizm uyuyan bir devdir ve açılmamış kanatların büyüklüğünü kimse bilemez. Buna ek olarak, bölgemizde rafting ve kano gibi su sporları, off-road yarışları, Formulaz Tahta Araba Yarışları, tulum festivalleri ve doğa yürüyüşleri gibi pek çok etkinlik düzenlenmektedir. Bu etkinliklerin ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımını iyi bir şekilde yapmalıyız. Bunlara ek olarak, yamaç paraşütü, tekne turları, turizm müzeleri, foto-safariler gibi etkinlikler ile bölgemizde turizm ürün çeşitliliğini artırabilir, ilimize daha çok turist çekebiliriz” şeklinde konuştu.

Ardeşen TSO’ nun çalışmaları ve faaliyetleri hakkında bilgi veren Kuyumcu, “Ardeşen TSO olarak, odamızda kalite bilincinin geliştirilmesi ve iş dünyası nezdinde saygınlığının artırılması amacıyla akreditasyon ve kalite yönetim sistemi çalışmalarına tüm hızıyla devam etmekteyiz” dedi.

ÇAKIR, DEMİR YOLU PROJESİNİN ÖNEMİNE DEĞİNDİ

Pazar TSO Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Çakır, bölgede çay tarımına alternatif ürünler geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Bu kapsamda Polimer Yüksek Mühendisi Mustafa Kuyumcu’nun çalışmalarına değinen Başkan Çakır, “Bu kıymetli kardeşimiz Türkiye' de bir ilk olan ve bölgemizde doğal ve organik şekilde çay lifinden ticari, sanayi ve günlük yaşamımızda kullanabileceğimiz malzemeler üretmektedir. Bu gibi alternatif ürünler geliştiren ve katma değer yaratan genç kardeşlerimizin desteklenmesi gerekmektedir” dedi.

Ayder bölgesinin ve çevresinin daha yaşanabilir bir hale dönüştürülmesi gerektiğini savunan Çakır, “Ayder bölgesinde kentsel dönüşümün hızlandırılması gerekmektedir. Ayder bölgesinde yolların, sosyal alanların, konaklama tesislerinin ve otoparkların bir an önce yenilenmesi ve bölgeye kazandırılması gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

Buna ek olarak, Samsun-Sarp Demiryolu Projesi’nin önemine değinen Çakır, “Geçtiğimiz hafta Ordu TSO’ nun yeni hizmet binasının açılışı münasebetiyle Ordu’da TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile bir araya geldik. Sayın Başkanımız burada Samsun-Sarp Demiryolu Projesi’nin önemine değinerek, projenin bir an önce devreye alınması gerektiğini beyan etti. Bizlerde Rize İli Oda ve Borsalar olarak her toplantıda bu projeyi gündemimize almalı ve gerçekleştirilmesi için gerekli çalışmaları yapmalıyız” ifadelerini kullandı.

ÖZTÜRK: RİZE'NİN MARKA DEĞERİNİ ARTIRMALIYIZ

Çayeli Meclis Başkanı Hüseyin Öztürk, “Bölgemizin ve şehrimizin sorunlarının tespiti ve bunların çözümü noktasında oluşturulacak stratejiler ile ilgili konularda birlikte hareket etmeliyiz. Çayeli Oto Galericiler Sitesi Projemiz, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından onaylandı. Çayeli Oto Galericiler Sitesi Projesi cazibe merkezi niteliği kazanabilecek bir hizmet alanının oluşturulmasını sağlayacaktır. Bu bağlamda projemizin ilçemize, ilimize ve bölgemize hayırlı olmasını dileriz.” ifadelerini kullandı.

Öztürk, “Ulaştırma Bakanlığı ile TOBB arasında imzalanan protokol çerçevesinde il merkezlerindeki odalarda K Türü Yetki Belgeleri düzenlenmesi işlemleri gerçekleştiriliyor. Biz Çayeli TSO olarak K Türü Yetki Belgelerinin ilçe odalarında da düzenlenmesi için çalışmalar yapılması gerektiğini öneriyoruz” dedi.

Rize-Artvin Havalimanı’nın şehre çok önemli katkılarının olacağına değinen Öztürk, “Havalimanı projesinin ardından, Yat Limanı Projesini gündemimize almalıyız. Yat Limanı Projesi ile sahil kesimimizi turizme entegre edebilir ve ilimize gelen turist sayısını artırabiliriz” ifadelerini kullandı.

23-27 Ekim 2019 tarihlerinde Antalya’da bu yıl 10’uncusu düzenlenecek olan Yörex Yöresel Ürünler Fuarı’nın olduğunu hatırlatan Öztürk, “Üretildiği veya yetiştirildiği yörenin adıyla anılan tarım ürünleri, gıda ürünleri, el sanatı ve sanayi ürünlerini ulusal ve küresel ölçekte tanıtmak amacıyla düzenlenen bu organizasyona Rize olarak hep birlikte katılmalı ve Rize’mizin marka değerini artırmalıyız” şeklinde konuştu.

OKUMUŞ, ÇAY BAHÇELERİNİN YENİLENECEĞİ AÇIKLADI

Rize Ticaret Borsası Meclis Başkanı Resul Okumuş, çay sektörünün mevcut durumu, çay sektöründe yaşanan gelişmeler, çay sektöründe üretimden tüketim aşamasına kadar yaşanan sorunların tespiti ve bunların çözümü noktasında oluşturulacak stratejiler, bölgesel ekonomik gelişmeler ile ilgili konularda katılımcıları bilgilendirdi.

Ekonomik ömrünü tamamlamış, verim ve ürün kalitesi düşmüş, homojen olmayan ve sürgün verme kabiliyeti gittikçe azalan çay bahçelerinin yenilenmesi için hazırlanan projenin onaylandığının müjdesini veren Okumuş, proje için pilot bölgeler belirlendiğini ve kısa süre içerisinde uygulamaya geçileceğini ifade etti.

KIZILTAN: TURİZM EN ÖNEMLİ ARAÇLARDANDIR

Rize Oda-Borsa Akademik Danışmanı Prof. Dr. Alaattin Kızıltan bölge turizmi, çayda ihtisaslaşma, çay ile turizmin entegre edilmesi ve ürün çeşitliliğinin artırılması gibi konular üzerine çalışmalarını aktardı.

Turizmin çevresel, ekonomik, politik ve sosyo-kültürel önemine vurgu yapan Prof. Dr. Kızıltan, “Turizm sektörü sosyo-ekonomik ve kültürel gelişmeyi hızlandırması, hizmet sektörünün yan kollarında ve ülke genelinde istihdamı artırması, yabancı döviz girdisi sağlamasıyla ülke ekonomisine katkı sağlayan önemli bir unsur olmasının yanında farklı dilleri, inançları ve kültürleri birleştiren ve bu sayede toplumlar arasında sosyal ve kültürel ilişkilerin artarak zenginleşmesini sağlayan en önemli araçlardandır” ifadelerini kullandı.

KARAMEHMETOĞLU: ÇAYDA YASAL BİR DAYANAĞA İHTİYAÇ VAR

Rize Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu ise “Davamız Rize, Derdimiz Rize” diyerek başladı. Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en önemli geçim kaynağı olan çayda üreticinin, tüketicinin ve sanayicinin haklarını koruyacak mutlak ve geniş tabanlı bir kanuna ihtiyaç olduğunu ifade eden Karamehmetoğlu, “Çayın ülke ve bölge ekonomisine katkısı yadsınamaz. Bu konunun artık bir yasaya, yasal bir dayanağa ihtiyacı var. Uluslararası hedeflerimiz var. Hükümetimizin direktifleri doğrultusunda 2023 yılında yurt dışına çay ihraç etme düşüncemiz var. Bu bağlamda yasal bir düzenlemenin ve bir kanunun ihtiyacı ortaya çıkıyor. Bu yüzden çay kanunun bir an önce yürürlüğe girmesi adına çalışmalarımızı hızlandırmalıyız. Çay Kanunu’na dair çalışmaların sistematik bir şekilde ilimizde ki bütün kurum ve kuruluşlar, siyasetçiler, bürokratlar ve vatandaşlarımız ile işbirliği çerçevesinde yürütülmesi önem arz ediyor.” ifadelerini kullandı.

Üniversitenin iş dünyasının gelişmesinin önündeki engelleri saptayarak, kaldırılması için önerilerde bulunmasının önemine değinen Karamehmetoğlu, “Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ile ciddi işbirlikleri düzenleyerek, ilimize ve bölgemize önemli katkılar sağlayacak reel yatırımlar gerçekleştirebiliriz” ifadelerini kullandı.

Haber :

Ç. Rizespor'un Avrupa kupalarında karşılaştığı ilk ve tek takım kimdir?

Yorum Yap