• 27 Haziran 2022 Pazartesi
 • Rize AÇIK
 • 00:00
  27 Haziran 2022 İmsak: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

Kuyumcu: Yeni Sanayi Alanlarına İhtiyacımız Var

Ardeşen Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Kuyumcu, ilçedeki imalat sanayinde artan potansiyele bağlı olarak imkanlar ölçüsünde yeni sanayi alanlarının oluşturulması gerektiğini belirtti.

Kuyumcu: Yeni Sanayi Alanlarına İhtiyacımız Var

Ardeşen'deki çeşitli mal ve hizmet imalatına yönelik atölye ve küçük fabrika ünitelerinde artış görüldüğünü ifade eden Kuyumcu, "Düzensiz ve kendiliğinden kümeleşen irili ufaklı bu tesisler, ilçemizin içinde ve civarında plansız bir biçimde yoğunlaşmıştır. Bu yoğunluğun talebini ve gelecekte de artışı beklenen yoğunluğa şimdiden önlem almak adına yeni sanayi alanları ihtiyacının elzem olduğunu ön görmekteyiz." dedi.

Kuyumcu, oluşan talebe yanıt verebilmek adına Rize Valiliği, Ardeşen Kaymakamlığı, Rize Milletvekilleri ve Ardeşen Belediye Başkanlığı'nın Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı nezdinde gerekli müracaatları yapmalarını talep ettiklerini aktardı.

Kuyumcu, "Ekonomik büyümenin birçok belirleyicisi olup bu faktörlerden biri olan sanayi üretimi ülkelerin ve bölgelerin gelişmesi ve refah seviyesinin yükselmesi açısından çok büyük bir öneme sahiptir. Sanayileşme, tüm dünyada ve ülkemizde olduğu gibi ilçemiz Ardeşen’de de sosyal ve ekonomik değişim ve gelişimin bir sonucu olarak büyümektedir. Buna paralel olarak, çeşitli mal ve hizmet imalatına yönelik atölye ve küçük fabrika üniteleri de artış göstermektedir. Düzensiz ve kendiliğinden kümeleşen irili ufaklı bu tesisler, ilçemizin içinde ve civarında plansız bir biçimde yoğunlaşmıştır. Bu dağınıklık ve elverişsiz koşullardaki iş yerlerinde faaliyette bulunan küçük ve orta ölçekli tüccar ve sanayicilerin organize olma, kaynaklardan optimum bir şekilde yararlanma ve verimliliklerini arttırma isteği, yeni alan ve mekan taleplerini de beraberinde getirmektedir." dedi.

Kuyumcu, "Bu kapsamda ilçemiz Ardeşen için sanayinin uygun görülen alanlarda yapılanmasını sağlamak, çarpık sanayileşme ve çevre sorunlarını önlemek, kentleşmeyi yönlendirmek, kaynakları rasyonel kullanmak, bilgi ve bilişim teknolojilerinden yararlanmak, sanayi türlerinin belirli bir plan dahilinde yerleştirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla; benzer olanaklardan yararlanan, altyapısı sağlanmış, ortak ticari ve hizmet alanlarını kullanabilen bir kompleksin sağlanması zorunlu hale gelmiştir." dedi.

Söz konusu taleplerini kamuoyu ile paylaşmadan önce, ilgili imalat sanayi temsilcilerinin de görüşlerini ve taleplerini dinlediklerini ifade eden Kuyumcu, "Ardeşen Ticaret ve Sanayi Odası olarak, ilçemiz sınırları dahilinde ticaretle uğraşan üyelerimiz ve ilçe esnafımız ile yapılan görüşmelerde sıkça daralan iş sahasından bahsedilmekte olup, yeni sahalara ihtiyaç duyulduğu dile getirilmiştir. İşletmelerimizin ihtiyaç duyduğu bu kaynakların (yeni iş sahaları, orta ölçekli organize sanayi bölgesi) sağlanması ve etkin kullanımı işletmelerimizin verimli çalışabilmesi, büyümesi ve gelişmesi açısından kritik rol oynamaktadır. İşletmelerimizin büyümesi ve gelişmesi her yönü ile ülkemiz, bölgemiz ve ilçemiz ekonomisine katkı sağlayacak ve işletmelerinde yaratacakları istihdam ile işsizlik probleminin çözümü noktasında da ekonomimize katkı sağlayacaktır. Bu kapsamda bölgemizin ve ilçemizin sürdürülebilir gelişmesini hızlandırmak ve diğer bölgeler ile bölge illeri arasındaki gelişmişlik farklarını azaltarak, bölgedeki ve ilçemizdeki KOBİ’lere hizmet verebilecek orta ölçekli bir organize sanayi bölgesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu oluşan talebe yanıt verebilmek adına Valiliğimizin, Kaymakamlığımızın, Milletvekillerimizin ve Belediye Başkanlığımızın T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı nezdinde gerekli müracaatları yapmalarını talep etmekteyiz. Ülkemizin gücüne ve özel sektörümüzün dinamizmine yürekten inanan Ardeşen TSO olarak; tüccar ve sanayicimizin korunması ve bütün ihtiyaçlarının organize edilmiş bir merkezde karşılanmasının, işletmelerimizin katma değer yaratmasına, rekabet gücünü arttırmasına ve kurumsal kapasitelerinin gelişmesine faydalı olacağı kanaatindeyiz" diye konuştu.

Bu habere ifade bırak!

 • 0
  KIZGIN
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  HAHAHA
 • 0
  ALKIŞ
YORUM EKLE