Fırıncılar Odası Başkanı Kumbasar: Böyle Bir Fiyat Uygulaması Söz Konusu Değildir

Fırıncılar Odası Başkanı Kumbasar: Böyle Bir Fiyat Uygulaması Söz Konusu Değildir

  • 0
  • 0

Rize Fırıncılar Odası Başkanı Refik Kumbasar, şehirde 250 gramı 5 TL'den satılan ekmek fiyatının 7,5 TL'ye çıkartılması yönünde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Kumbasar, yaptığı yazılı açıklamada son günlerde kamuoyunda Rize'de ekmek fiyatının 7,5 TL olacağı yönünde yanlış bir algının oluştuğunu ifade ederek, "Böyle bir fiyatın uygulanması asla söz konusu  değildir.  Talep,  fırıncı esnafından odamıza gelmiştir. Biz de oda olarak üyelerimizden gelen bu talebi doğal olarak üst kuruluşumuz olan Rize Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ne (RESOB) ilettik. Bu talep, kamuoyunda oluşturulan algı gibi 7,5 TL olacağı anlamına gelmemektedir." dedi. 

Ekmek fiyatını uygulanacak karar mekanizmasının RESOB olduğunu belirten Kumbasar, "RESOB karar alırken piyasa şartlarını ve Türkiye ortalamasını baz almaktadır. Rize’ de 17 Haziran'da diğer birçok ilde olduğu gibi 1 kilogram ekmek 20 TL olarak satışa sunulmaya başlanmıştı. Geçen süre zarfında temmuz ayında asgari  ücret 4 bin 250 TL'den 5 bin 500 TL'ye, 270 TL olan maya, 350 TL'ye ve yine bunlara paralel olarak doğalgaza yüzde 48, enerjiye yüzde 30 gibi artışlar olmuş ve maliyetimiz ciddi oranda yükselmiştir. 2022'nin 10'uncu ayından itibaren Türkiye’de birçok ilde zam yapılarak kilogram fiyatı 25TL'ye çıkartılmıştır." diye konuştu. 

Kumbasar, bu geçen süre içerisinde Rize’de zam yapmayarak, ellerini taşın altına koyduklarını belirterek şunları söyledi: 

"2023 yılı için belirlenen asgari ücret artışını da göz önünde bulundurursak bundan sonrası için bizimde bir güncelleme yapma mecburiyetimiz doğmuştur. Netice itibariyle Rize’de de uygulanacak fiyat Türkiye ortalamasının üzerinde olmayacaktır. Amacımız üretici ile tüketici arasında sağlıklı bir denge kurmaktır. Bazı televizyon kanallarında fırıncılara isnat edilen fırsatçılık suçlamasını reddediyor ve bu çirkin sözleri kendilerine iade ediyoruz. Toplumumuzun temel gıda maddesi olan ekmeğe ve onun üreticisi olan biz fırıncılara saygı duyulması gerektiğini düşünüyoruz. Ekmek üzerinden siyaset yapma düşüncesinde olan hem muhalefet hem de iş başında  olan siyasilerin sağduyulu ve anlayışlı olmalarını bekliyoruz."

Haber :

Yorum Yap