• 03 Aralık 2022 Cumartesi
 • Rize AÇIK
 • 00:00
  3 Aralık 2022 İmsak: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

CHP Rize Gençlik Kolları'ndan 'Sınır Namustur' Çağrısı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gençlik Kolları Genel Merkezi’nin Türkiye genelinde ‘Sınır Namustur’ adı altında başlattığı stant çalışmaları Rize'de de gerçekleştirildi.

CHP Rize Gençlik Kolları'ndan 'Sınır Namustur' Çağrısı

Göçmen ve sığınmacı sorununun iki yıl içerisinde çözüleceğinin vurgulandığı çalışmada; ırkçılık, ayrımcılık yapmadan ve kimseye düşmanlık beslemeden, tüm göçmenlerin ve sığınmacıların kendi iradeleri ile ülkelerine dönmenin koşulları oluşacağını belirtilen broşürler, CHP Rize İl Gençlik Kolları üyeleri tarafından, Rize'de vatandaşlara dağıtıldı.

CHP Rize İl Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, dağıtılan broşürlerin içeriğine ilişkin şu bilgiler paylaşıldı:

"Öncelikle tüm komşularımızla barışacağız. Ortadoğu Barış ve İş Birliği Teşkilatı (OBİT) kurma hedefiyle başlatacağımız barışçıl diplomasinin ilk adımlarından biri olarak Suriye yönetimiyle masaya oturacağız. Karşılıklı olarak büyükelçiliklerimizi açacak; kendileriyle en üst düzeyde diyalog kuracağız. Tüm sorunlarımızı düşmanca değil, barışçıl bir dil konuşarak masaya yatıracağız. Oluşacak barış iklimiyle birlikte Suriye’nin yeniden inşasına sıra gelecek. Başta Avrupa Birliği fonları olmak üzere sağlanacak kaynaklarla, savaşta ağır hasar almış tüm yerleşim birimlerinin alt ve üst yapılarını yenileyeceğiz. Okulları, hastaneleri, kreşleri, konutları, ibadethaneleri, çarşıları sosyal donatı alanlarıyla birlikte yaşanabilir kentler oluşturacağız. Bunu AB fonlarıyla bizim müteahhitler yapacak. Bu süreç Suriyelilerin ülkelerine geri dönüşünü de kolaylaştıracak. 'Döndüğümde nerede ve nasıl yaşayacağım?' endişesi Suriyelilerin aklından ve yüreğinden silinecek."

Ülkelerine dönen sığınmacıların can güvenliğinin sağlanacağının belirtildiği açıklamada, "Suriyeli kardeşlerimiz, ülkelerine döndükleri an itibariyle can ve mal güvenliğine de kavuşmuş olacaklar. Suriye hükümeti geri dönenlerin can ve mal güvenliklerinin güvencesini verecek; gerekirse Birleşmiş Milletler ve Türkiye’nin öncülüğünde bir denetleme, gözlem mekanizması tesis edilecek; Suriye ile bunun sözleşmesi de imzalanacak. Savaş öncesinde olduğu gibi, Türk iş insanlarının Suriye’ye yönelik her türden yatırımları desteklenecek. Geri dönen Suriyelilerin, yatırımları da ulusal ve uluslararası yatırım fonlarıyla güvence altına alınacak. Öte yandan geri dönen Suriyelilerin, ülkelerindeki istihdamına yönelik olarak da özel çalışmalar yürütülecek. Özetle tek bir Suriyeliyi dahil ateşe atmayacağız; davullarla zurnalarla ülkelerine geri dönecekler. Kendi vatanlarında insani koşullarda özgürce ve refah içinde yeni bir gelecek kurmaları için gerekli tüm desteği vereceğiz. Bu sayede kendi ülkemizle birlikte Suriye’nin ve Orta Doğu’nun da huzurunu yeniden tesis edeceğiz." ifadeleri kullanıldı.

Bu habere ifade bırak!

 • 0
  KIZGIN
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  HAHAHA
 • 0
  ALKIŞ
YORUM EKLE