Bakan Ersoy İnceledi, İkizdere Yeni Destinasyon Oluyor

  • 0
  • 1

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Rize'nin İkizdere Vadisi'nde Ovit, Sivrikaya, Petran ve Meles Yaylalarında incelemelerde bulundu. Bakan Ersoy ve bakanlık bürokratlarının yaptığı incelemenin ardından doğal güzellikleri ile büyüleyen İkizdere Vadisi'nin bölgenin yeni turizm destinasyon alanı olması için proje başlatıldığı öğrenildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy beraberinde, Rize Valisi Kemal Çeber, AK Parti Rize Milletvekili Muhammed Avcı, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu ve bakanlık bürokratları ile birlikte İkizdere Vadisi'nde incelemelerde bulundu. Ovit, Sivrikaya, Petran ve Meles Yaylalarında incelemelerde bulunan ve vatandaşlarla görüşen Bakan Ersoy, İkizdere Vadisi'nin büyüleyen bir coğrafyası olduğu söyledi. Bakan Ersoy'un incelemelerinin ardından İkizdere Vadisi'nin Karadeniz'in yeni turizm destinasyon alanı olması için çalışma başlatıldığı öğrenildi. Buna göre vadide belirlenecek yeni bir alanda örnek bir turizm köyü oluşturulacağı, ahşap butik otel ve dağ evleri oluşturulacağı belirtildi. Yapılacak tanıtımlarla vadinin turizm potansiyelinin artırılacağı ve yoğunluk yaşanan bölgelerin de böylelikle rahatlatılacağı öğrenildi.  

BAKAN AÇIKLADI
Bakan Ersoy, İkizdere Vadisi'ndeki incelemelerinin ardından Rize'de bir otelde sektör temsilcileri ile gerçekleştirilen toplantıya katıldı. Basına kapalı gerçekleştirilen toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Bakan Ersoy, turizmin 81 ile yayılması kapsamında yaptıkları çalışmalar doğrultusunda Trabzon ve Rize'de incelemelerde bulunduklarını söyledi. Bakan Ersoy, "Özellikle Rize doğa turizmi ve alternatif turizmi ile ön planda olan bir bölgemiz. Hem yaylalarda ki potansiyeli görmek hem de alternatif kayak turizmi ile ilgili ne tür çalışmalar yapabiliriz bu anlamda ziyaretlerde bulunduk. Belediye başkanlarımız ve turizm paydaşlarıyla küçükte olsa bir çalıştay yaptık. Onların sorunlarını dinledik notlarımızı aldık. Çözüle bilinecek sorunları hızlıca çözüp Rize’nin potansiyeli ile ilgili neler yapabiliriz onlara bakacağız. Özellikle 2020 itibariyle tanıtımına ağırlık vereceğiz. Rize’nin en büyük problemlerinden biri, turist profilinde ki çeşit azlığı. Ağırlıklı olarak Türk ve Arap turistlerle çalışıyor. Buna bir çeşitlilik getirmeye çalışacağız 2020 itibariyle ve 2023’e kadar da aşamalı bir şekilde turist profilini bu bölgede çeşitlendireceğiz. Genelde Karadeniz’in sıkıntısı bu ve Karadeniz’in tamamında bu tarz da bir çalışma yapmayı planlıyoruz. Bunu ilave alternatif ürünlerle de destekleyip turist sayısını ve profilini arttırarak gelirlerini arttıracağız" dedi.

'ÇOK FAZLA POTANSİYEL VAR'
Bölgenin çok fazla potansiyeli olduğunu anlatan Bakan Ersoy, "Ana sıkıntısı tanıtım. Burada turizm geliştirme ajansına çok fazla iş düşüyor. Sadece potansiyelin tanıtımı değil. Bu potansiyelin tanıtımı da önemli farklı pazar çeşitliği açısından, sadece iki pazara endekslenmiş ağırlık olarak. Biz burada pazar çeşitliliğini de yapacak, ayrıca mevcut potansiyelin farklı ülkelere tanıtılmasını sağlayacak bir program dahilin de bu yıl itibari ile başlıyoruz. Birkaç yıl içinde etkilerinin görüleceğini düşünüyorum. Profilinde değişiklik ve turist sayısında artış olarak, zaten Rize’ye yeni bir havaalanı hızlı bir şekilde devam ediyor. Buda yapıldıktan sonra ürün çeşitliliği olarak da bir kayak merkezi ekleyebilirsek. Bunu sonuçlarını da ilerleyen yıllarda alırız" diye konuştu.  

'İŞLETME ANLAYIŞININ GELİŞMESİ LAZIM'
İşletme anlayışının biraz gelişmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Ersoy, "Karadeniz bölgesinin genelinde özellikle personel sıkıntısı var. Buradaki turizm meslek liselerinin geliştirilmesi ve sayısının artırılmasıyla ilgili çalıştay da bir konuşma yaptık, taleplerde var. Milli Eğitim Bakanlığımızla da hem ben, hem milletvekilimiz görüşeceğiz. Buradaki turizm meslek liselerinin sayılarının artırılma yoluna gideceğiz" ifadelerini kullandı.

FOTO GALERİ

 

Haber :

Rize halk kültüründe 'yağmur duası'nın diğer adı nedir?

Yorum Yap